اجرای طرح های عمرانی استان تهران با سیستم بیم BIM از ۱۳۹۸

بیم BIM یک فرهنگ برای موفقیت تیم
آذر ۲, ۱۳۹۶
تست دانلود رویت
مرداد ۱۵, ۱۳۹۸
اجرای طرح های عمرانی استان تهران با سیستم بیم BIM از ۱۳۹۸

ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: از سال ۹۸ تمامی پروژه های سطح استان را با این مدل پیش می بریم.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، در اولین همایش تخصصی «استراتژی های اجرایی بیم BIM در پروژه های عمرانی» به همت سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با همکاری دانشگاه علم و صنعت با حضور شهرداران در محل سالن اجتماعات استانداری تهران برگزار شد.

“نعمت اله ترکی” رئیس سازمان مدیریت و و برنامه ریزی استان تهران، “پرویز قوامی نژاد”معاون نظام فنی و اجرایی سازمان مدیرت تهران، “بنی هاشمی” عضو هیئت علمی دانشگاه کانبرا استرالیا، آقایان “دشتی و شیخ خوشکار” اساتید دانشگاه علم و صنعت، در این همایش به ایراد سخنرانی پرداختند.

“نعمت اله ترکی” درباره اهمیت «استراتژی های اجرایی BIM» در پروژه های عمرانی در سطح تهران و کشور گفت: با اجرای این استراتژی فعالیت برای کارفرما، مجری طرح و بهره بردار شفاف می شود به این شکل که هر سه رکن پروژه زمان شروع و خاتمه پروژه، هزینه و سازه اصلی پروژه در انتها را می دانند.

وی با بیان اینکه استراتژی BIM چالش های پروژه های فنی را کاهش میدهد، افزود: یکی از دغدغه های اصلی ما در اجرای پروژه های عمرانی در سطح استان تهران،زمان بر بودن آن ها بوده که شروع کار مشخص است اما پایان کار معین نیست، با اجرای این مدل سه بعدی، بهره بردار ابتدا و انتهای کار را می بیند و به سرمایه گذار اطلاع می دهد، همچنین اجرای این پروژه هزینه های پرت را کاهش، نحوه کار فنی و شکل سازه را نشان می دهد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران از اجرایی کردن مدل سه بعدی BIMدر پروژه های استان تهران از سال ۹۸ خبر داد و اظهار کرد: بررسی های ما از سال ۹۶ ما را به مدلی از اجرای پروژه های عمرانی رساند که کم و کاستی های را از بین برده و در کشورهای دنیا هم اجرایی شده است.

وی همچنین درباره تفاهم نامه همکاری سازمان مدیریت تهران با دانشگاه علم و صنعت گفت: برای پیاده کردن این مدل برای اولین بار در سطح استان تهران و کشور از سال ۹۸ بومی سازی را آغاز می کنیم. در این زمینه هم مذاکره و تفاهم نامه ای با دانشگاه علم و صنعت منعقد کردیم.

ترکی افزود: این همایش برای معرفی و آموزش در سطح استان تهران برگزار شد و در آینده پنل های آموزشی بیم برای همه دستگاه های اجرایی برگزار می کنیم از سال ۹۸ تمامی پروژه های سطح استان را با این مدل پیش ببریم.

نعمت الله ترکی  اشاره به مشکلات موجود در فرایند اجرای پروژه های عمرانی اظهار داشت: در حال حاضر ۷۶ هزار و ۶۶۴ پروژه عمرانی در سطح کشور در حال اجراست که متأسفانه بسیاری از آن ها بنا به دلایلی همچون پروسه طولانی زمانی و نداشتن اطلاعات فنی کافی نتوانسته اند به مر حله بهره برداری برسند.

در سراسر دنیا مدل سازی پروژه های عمرانی حرف اول را می زند، چرا که اطلاعات ساختمانی پیش از اجرای پروژه می تواند در روند اجرا مؤثر واقع شود، امری که متأسفانه در سطح کشور ما بسیار کمرنگ است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران سپس با اشاره به برگزاری همایش استراتژی های اجرایی BIM افزود: مدل سازی اطلاعات ساختمانی برای نخستین بار سازی به صورت منطقه ای در استان تهران با ۳۰۰۰ پروژه در حال اجرا به صورت پایلوت اجرا می شود و امید است که از سال ۹۸ این اقدام در سطح کشور نیز تعمیم داده شود و از مزایای این طرح بزرگ بهره مند شویم.

ترکی تصریح کرد: اجرای این گونه مدل سازی ها در پروژه های عمرانی نه تنها جنبه مالی دارد بلکه در موضوع تاب آوری و مقاوم سازی پروژه ها نیز کاربرد بسیار دارد، از اینرو این مدل اطلاعات کافی در مورد روند اجرای پروژه، زمان لازم جهت اجرا، برآورد هزینه و غیره را در اختیار مشتری و کارفرما قرار می دهد.

وی همچنین با اشاره به مدل سازی اطلاعات ساختمانی در بافت فرسوده ادامه داد: از آن جا که ۲۵ تا ۳۰ درصد بافت مسکونی در استان تهران در حوزه بافت فرسوده قرار دارد اجرای این مدل در فرایند پروژه های عمرانی قطعاً می تواند در مقاوم سازی و ایمن سازی بافت فرسوده کمک کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران اشاره کرد ضمانت اجرای این کار ۱۰۰ درصد است، همچنان که بیش از ۴۰ درصد کشورهای توسعه یافته در دنیا نیز از این مدل در نظام مهندسی خود استفاده می کنند.

امید داریم با همکاری تیم های فعال بیم BIM در ایران و کمک دولت بیم BIM به صورت ابزاری گاربردی در پروژه های عمرانی استفاده شود .

منبع : پرتال سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران

علی بهروزی Ali Behroozi
علی بهروزی Ali Behroozi
بیم سنتر ایران BIMcenter یکی از اولین مراکز علمی تخصصی بیم BIM در ایران می باشد که با هدف پیاده سازی سیستم مدلسازی یکپارچه اطلاعات در ساخت ساز و پروژه های عمرانی و ساختمانی در دی ماه 1393 شروع به فعالیت نمود . در سالهای اخیر استفاده از سیستم بیم BIM در سراسر دنیا در پروژه های عمرانی و ساختمانی به عنوان یکی از بهینه ترین روشهای مدلسازی و مدیریت پروژه محسوب شده است .

2 Comments

  1. Farshid گفت:

    سلام ودرود. یک سوال: آیا درباره الزام استفاده از بیم در حوزه ضوابط و استاندارد اقدامی صورت گرفته است؟ به طوری که فراگیر شود؟

    • سلام دوست عزیز . الزام فعلا خیر . اما با تلاش های سازمان مسکن ، نظام مهندسی و سازمان برنامه و لودجه در صورتی که نظام نامه استفاده از فناوری بیم BIM منتشر بشه میشه براش الزام در پروژه های بزرگ یا پروژه هایی که یک سر دولت هست گذاشت و این فرایند قطعا تدریجی هست .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *