نرم افزار REVIT رویت
خرداد ۳۰, ۱۳۹۶
بیم BIM یک فرهنگ برای موفقیت تیم
آذر ۲, ۱۳۹۶
روند آموزش BIM بیم

بیشتر کاربران و علاقه مندان جدید بیم BIM با مشکل آموزش و کسب اطلاعات ناب و درست و کاربردی در خصوص راه کارهای بیم در ساخت و ساز روبرو هستند . در بسیاری از آموزشگاه و موسسات آموزشی از آموزش نرم افزارهایی نظیر رویت Revit یا آرشیکد Archicad به عنوان آموزش بیم BIM یاد می کنند .

اما واقعیت بیم BIM در بحث آموزش کمی با ظاهر تبلیغات موسسات آموزشی و جامعه مهندسی و فنی ایران تفاوت دارد .

آموزش بیم به صورت تیمی Team Work و در قالب یه پروژه پایلوت BIM Pilot Project و آزمایشی انجام می شود که ترجیحا وجود فیزیک و واقعیت اجرای پروژه الزامی می باشد و برای دست یابی به تمامی مزایای بیم در پروژه ترجیحا تیم باید از تخصص های متنوعی نظیر فاز ۰ ، قراداد و مدل پروژه ، معماری ، سازه ، تاسیسات ، کنترل پروژه ، ای تی و تکنولوژی اطلاعات و سایر شاخه های وابسته به پروژه تشکیل شده باشد تا با اشتراک گذاری تجارب ، مشکلات و درخواست های جدید با هدف افزایش بهره وری بیم را در سازمان یا پروژه پیاده سازی کنند .

اما برای حضور در یکی از تیم های بیم BIM دانستن یکی از راه کارهای بیم BIM Solution الزامی است . راه کارهای بیم در بخش های تئوری و نرم افزاری و فنی و اجرایی و سایر بخش ها دسته بندی می شود . به طور مثال برای یک معمار دانستن نرم افزار رویت معماری Revit Architecture گام اول برای حضور در یکی از تیم های بیم BIM می باشد .

ما در بیم سنتر ایران با هدف تشکیل و مدیریت و پیاده سازی تیم های قدرتمند بیم در ایران سعی در برداشتن گام های موثر در این زمینه هستیم . در صورتی که نیاز به مشاوره در خصوص تشکیل یک تیم بیم BIM Team در سازمان ، شرکت ، تیم طراحی یا پروژه خود دارید با ما در تماس باشید .

ما در بیم سنتر معمولا از پروسه زیر برای تشکیل و آموزش یک تیم بیم استفاده می کنیم .

  • بیم چیست و چراهای بیم و دلایل استفاده از بیم BIM در پروژه ها .
  • بررسی اتلاف و یافتن راه کارهای اولیه برای تیم
  • بهره برداری از مدل های بیم BIM
  • آموزش نرم افزارهای بیم در قالب پروژه پایلوت در بخش های معماری ، سازه ، تاسیسات و کنترل پروژه
  • پیاده سازی بیم در بستر تکنولوژی اطلاعات و اشتراک گذاری
  • بهره برداری از مزایای بیم
  • تولید روند و پروسه پایه در پروژه جاری یا آتی
  • تولید تمپلیت Template و استانداردهای مورد نیاز سازمانی و پروژه ای برای بیم

قابل ذکر است که در شرایط هر پروژه یا سازمان پلان پیاده سازی و آموزش بیم BIM از ابتدا نوشته شده و پروپوزال آموزشی و پیاده سازی برای اعضای تیم تهیه می شود .

منبع : بیم سنتر ایران BIMcenter

علی بهروزی Ali Behroozi
علی بهروزی Ali Behroozi
بیم سنتر ایران BIMcenter یکی از اولین مراکز علمی تخصصی بیم BIM در ایران می باشد که با هدف پیاده سازی سیستم مدلسازی یکپارچه اطلاعات در ساخت ساز و پروژه های عمرانی و ساختمانی در دی ماه 1393 شروع به فعالیت نمود . در سالهای اخیر استفاده از سیستم بیم BIM در سراسر دنیا در پروژه های عمرانی و ساختمانی به عنوان یکی از بهینه ترین روشهای مدلسازی و مدیریت پروژه محسوب شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *