درباره بیم About BIM

BIM ( مدلسازی اطلاعات ساختمان) امروزه به عنوان یکی از اصول مهم در پروژه هایی که روش ساخت و ساز نوین را در پیش گرفته اند شناخته می شود. BIM نوعی مدلسازی است ، که در آن تمام اطلاعات مربوط به ساختمان گنجانده و به عنوان طرحی کامل ارائه می شود. به کمک BIM تمام فعالیت های پروژه بخوبی با یکدیگر  هماهنگ شده ، که این امر سبب می شود خطاهای ترسیمی ، تاخیر در برنامه زمانبندی و همچنین هزینه ها به شکل چشمگیری کاهش یابد.

ساختمان Building
این قسمت به ساخت و ساز اختصاص دارد. در این بخش از نرم افزار Cad برای طراحی استفاده می شود که دارای کاربردهای بسیاری است.
در مراحل پیچیده تر نیازمند برنامه هایی با قابلیت انعطاف بیشتری هستیم که این مشکل با BIM برطرف می شود.
تفاوت عمده مدل BIM با یک مدل سه بعدی  CAD، ذخیره اطلاعات مهم طرح با تمام جزئیات آن می‌باشد. در واقع BIM یک مدل CAD است که به یک پایگاه داده (Data Base) متصل می‌باشد، به نحوی که هر گونه اطلاعات مربوط به پروژه را می‌توان در آن ذخیره کرد؛ بنابراین BIM به عنوان یک منبع مشترک اطلاعات، بین کل تیم طراحی و اجرای ساختمان، عمل می‌کند. نتیجه این یکپارچه سازی اطلاعات، افزایش هماهنگی، کاهش خطاها و در نهایت افزایش کیفیت کار می‌باشد.

اطلاعات Information
بی شک اطلاعات بخش عمده BIM را تشکیل می دهند. امروزه ساختمان ها نسبت به گذشته دارای ساختار پیچیده تری هستند که این امر با توجه به درخواست مشتری در کوتاه بودن زمان تحویل و صرفه جویی در هزینه ها فشار زیادی به پیمانکاران وارد می کند.
امروزه طراحی ساختمان ها از خدمات بیشتری بهره مند شده اند که در این بین BIM نقش مهمی در این تغییرات دارد.
اغلب ترسیمات به دلیل تعددشان و.... با یکدیگر هماهنگ نیستند که این موضوع نیاز به بررسی و کنترل بیشتری دارد تا بتوان خطاهای موجود را تا میزان قابل توجهی کاهش داد که این امر با BIM امکان پذیر است.
در واقع BIM به شما این امکان را می دهد که تمام اطلاعات را به بهترین نحو با یکدیگر هماهنگ کرده تا دید مناسبی نسبت به پروژه داشته باشید.

مدلسازی Modeling
مدلسازی چیزی است که بسیاری به عنوان BIM می شناسند. اما آیا این درست است که تمام طرح ها به فضای 3D تبدیل شوند؟ تا حدودی بله.
BIM مدل سه بعدی را تولید می کند اما شما می توانید با فضای دو بعدی نیز کار کنید. طراح می تواند محل اتاق، دیوارها، درها و مبلمان را بدون نگرانی از ارتفاعات اشیا در طرح دو بعدی خود بگنجاند. در نهایت وقتی این کارها به بهترین نحو انجام گیرند نماها و برش های کار شکل می گیرند و اینجاست که فضای سه بعدی مورد توجه قرار می گیرند.

نرم افزار های BIM
نرم افزارهای کاربردی و پیشگام در BIM عبارتند از:

ArchiCAD by Graphisoft

Microstation by Bentley Systems

Revit by Autodesk

Tekla Structures by Tekla

Vectorworks by Nemetschek

Digital Project by Gehry Technologies