اهمیت تکنولوژی در مدیریت ساخت وساز-راهکارهای موفقیت بیم BIM
اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۵
انواع برش Section در Revit
اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۵
تراز ارتفاعی در Revit رویت

اولین نکته در این زمینه این است که Level ها لزوما نیاز به Plan View مرتبط با Level ترسیم شده ندارند. Level هایی که دارای Plan View هستند با نشانه گرافیکی آبی رنگ نشان داده می شوند. بر روی این نشانه دوبار کلیک کنید تا به View مربوطه وارد شوید ، Level هایی که نشانه گرافیکی شان مشکی است این قابلیت را ندارند.Level1

وقتی که Level جدیدی را می سازید این امکان وجود دارد که با انتخاب گزینه Make Plan View در option bar اقدام به ساخت Floor plan مربوطه کنید. با کپی کردن از Level های موجود plan view مرتبط با آن ساخته نمی شود. این امکان وجود دارد که با کپی کردن یا با ابزار Array تعداد زیادی Level ایجاد شود. در یک پروژه به این نکته توجه داشته باشید که برای هر سطح ، پله یا … نیاز به ترسیم Level ندارید ، تعداد زیاد Level در کارایی فایل Revit اثر نامطلوب دارند.

به منظور ساخت Level مراحل زیر را انجام دهید:

 • یک پروژه جدید را باز کنید.
 • در پنجره Project Browser بر روی Elevation کلیک کنید تا باز شود. بر روی یکی از نما ها دو بار کلیک کرده تا به نمای مربوطه وارد شوید.LEVEL2
  • در Architecture tab به دنبال پنل Datum بگردید و بر روی ابزار Level کلیک کنید. در Options bar به گزینه Make Plan View توجه کنید که انتخاب شده باشد.Level3
   • حال در محیط ترسیم می توانید از چپ به راست Level موردنظر خود را ترسیم کنید.
   • پس از آن بر روی گزینه Modify کلیک کنید یا دکمه Esc را فشار دهید تا از فرمان خارج شوید. همانطور که می بینید Level ایجاد شده با نشانه آبی رنگ دیده می شود بر روی نشانه دوبار کلیک کرده تا به Floor plan مرتبط وارد شوید.راه دیگر:
    • در Project Browser در بخش Elevation وارد یکی از نماها شوید. برای مثال South elevation را انتخاب کرده و بر روی آن دوبار کلیک کنید تا وارد این نما شوید.
    • یکی از Level های موجود را انتخاب کرده و در Modify tab بر روی کپی کلیک کرده ، توجه داشته باشید که در Options bar گزینه Multiple را انتخاب کرده باشید.
    • برای مثال از Level 2 دو بار کپی کرده یکی در ارتفاع ۵ متری و دیگری ۳ متر بالاتر.Level4
    • می توانید با انتخاب Level مورد نظر و کلیک کردن بر روی نام آن برای مثال Level 3 نام دلخواه خود را بر روی Level انتخاب شده بگذارید. پس از آن اگر می خواهید نام جدید در view های مرتبط نیز تغییر کند بر روی yes کلیک کنید.

    نکته: همانطور که قبلا گفته شد Plan view برای Level هایی که کپی می شوند یا با ابزار Array ایجاد می شوند ایجاد نمی شود. این موضوع به شما این امکان را می دهد که در ساختمان های بلند به سرعت از Level ها کپی گرفته بدون اینکه به ایجاد Viewهای مرتبط اقدام کرده باشید از این رو حجم پروژه شما بیهوده بالا نمی رود.

   • اگر Levelی را ایجاد کردید و در Floor plan نام آنرا نمی بینید پنل Create در تب View را پیدا کرده و بر روی Plan views کلیک کرده و Floor paln را اتخاب کنید.
   • LEVEL5حال می توانید از بین Level هایی که Floor plan ندارند Level موردنظر خود را انتخاب کنید تا برایش Floor paln ایجاد شود.LEVEL7
امیر حسین صداقت پیشه
امیر حسین صداقت پیشه
عضو تیم بیم سنتر ایران - طراحی و مدلسازی معماری همچنین مدیریت پروژه های ساختمانی در نرم افزار Revit رویت از تخصص و علاقه های من می باشد . با مطالعه در بیم BIM امیدوارم در بهبود ساخت و ساز در ایران پیشرو باشیم .

1 Comment

 1. ALI گفت:

  صد درود
  سپاس از آموزش پر ارزش و سودمندتان
  در پناه پروردگار بزرگ دانشتان روزافزون باد
  بدرود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *